Kar oči vidijo, um zamisli, roke naredijo.
Škatlice iz papirja.
Največkrat šestkotne oblike, različno okrašene.
Spodnji del se odpre v ravno površino kot pogrinjek ali pladenj, v izgled cveta.
Nove škatlice imajo namesto pokrova, zgiban cvet, ki se odpira in zapira.
Voščilnice spremljajo škatlice, v primernih oblikah in barvah.
1. Na kratko se nam predstavi.
Rojena sem na kmetiji v Beli krajini. Od tod ljubezen do narave in naravnega: reka Kolpa in voda, gozdovi, iznajdljivost pri delu in ustvarjanju. Hrvaška je blizu in nekaj korenin sega čez mejo, tako sem rasla gor z Hrvaščino in Slovenščino. Še pred šolo smo pomagali pri vsakdanjih opravilih. Starša sta nas spodbujala pri ročnih spretnostih. Včasih se je morala ženska naučit vse narediti sama: šivat, štrikat, vezenje, kuhat,uredit hlev in živali, uredit hišo, pripravit družabni dogodek, kupovat in prodajat,.... Sredi osnovne šole sem se preselila malo bolj v notranjost. Po osnovni šoli še malo dlje na šolanje v Ljubljano. Potem sem malo raziskovala po tujini: Nemčija in kasneje še Švedska. Na Švedskem sem odkrila veliko ročnega dela in materialov za delo..Sedaj pa že toliko časa kot je Slovenija živim na vasi , kjer je čudovito okolje za družino in ustvarjanje, malo manj pa za ekonomijo. Še vedno pa zelo blizu prestolnice in mestnega živžava.
škatlice
slika 1
2. Na kateri izdelek si najbolj ponosna?
Prvo škatlico sem naredila , ko je bil TV zaseden z nogometom. Pet kotna rdeče barve, s srčkom izvezenim z belim sukancem. Bilo je malo pred praznovanjem Valentinovega. Spekla sem še kolačke. In tako sedaj namesto športa na TV jaz k papirju in škatlicam.
škatlica srček
slika 2
3. Kje in kdaj si dobila navdih za prvi izdelek?
Ustvarjam razne stvari že od otroštva. V vsakem predmetu najdem nekaj , kar mi spodbudi domišljijo. Začela sem z vezenjem, potem štrikanje puloverjev v šolskem krožku, kvačkanje sem se učila iz knjig, šivat sem začela pri desetih letih in nadaljevala z mamino pomočjo in kasneje v tovarni, kar je tudi moje delo s katerim se preživljam. Ideja za moj o prvo škatlico, je prišla iz pogovorov med ustvarjalkami, ki so v sorodstvu. Pri eni sem videla idejo za škatlico, pri drugi pa umetnost pick pointa-vezenje po luknjicah na papir. Osnova pa je tehniško risanje.
4. S katerimi besedami bi opisala tvojo dejavnost?
škatlica s slovensko zastavo
slika 3
Kar oči vidijo in um zamisli, roke naredijo.
5. Kako si usvojila svoje dosedanje znanje?
Če poiščem izvor znanja? V srednje tehnični papirni šoli smo se naučili veliko o papirju, zraven pa tudi o strojih – mehanika, tehniško risanje, graditeljstvo, elektrika, kemija, fizika, in še kaj. Sedaj ob delu ugotavljam, da mi velikokrat pride prav znanje iz šole. Veliko sem se družila s starejšimi, od katerih se naučiš modrosti v vseh pogledih.
6. Tvoji načrti za prihodnost?
Želim si ustvarjat še naprej , z različnimi tehnikami: škatlice, šivanje,.. Dobro bi bilo tudi sodelovat z drugimi ustvarjalci, kakor tudi z morebitnimi kupci. Na trgu je težko uspet, zato mislim, da bi z mešano ponudbo lažje prišla do devete vasi.
škatlica
slika 4
7. Kaj bi mladim nadobudnim ustvarjalcem sporočila v spodbudo za njihovo ustvarjalnost?
Jaz svoj prosti čas izkoristim za ustvarjanje. Dobro je prositi za pomoč nekoga, ki že ve nekaj o določenem ustvarjanju. Tako ustvarimo dober in zgodnejši izdelek, ter ne obupamo prekmalu.
Znanje najdemo doma, v šoli,pri prijateljih, sorodnikih, v medijih, na delavnicah ter izmenjavi vsega znanja.
Komentarji